41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12, lok. 101


Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską wydaje sąd?

rodzice ograniczenie władzy dąbrowa górnicza

Sąd opiekuńczy działa przede wszystkim profilaktycznie przez zapobieganie skutkom niewłaściwego lub nienależytego wykonywania władzy rodzicielskiej.

Przesłankami ograniczenia władzy rodzicielskiej, które muszą występować łącznie jest zagrożenie dobra dziecka i nienależyte wykonywanie władzy rodzicielskiej.

rodzice ograniczenie władzy dąbrowa górniczaPoza środkami najbardziej drastycznymi, np. w postaci pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może wydać inne różnorodne zarządzenia należące do kategorii ograniczeń władzy rodzicielskiej.

Sąd opiekuńczy powinien przede wszystkim działać profilaktycznie przez zapobieganie skutkom niewłaściwego lub nienależytego wykonywania władzy rodzicielskiej.

Nienależytym wykonywaniem władzy rodzicielskiej jest zarówno zawinione, jak i niezawinione niewłaściwe postępowanie rodziców.

Nienależyte wykonywanie władzy rodzicielskiej to również decyzja rodziców, która jest wadliwa i stwarza zagrożenie dla dobra dziecka, np. rodzice odmawiają zgody na zabieg. W szczególności wyróżnia się zarządzenia z pozostawieniem dziecka w środowisku rodzinnym oraz zarządzenia skutkujące umieszczeniem dziecka w pozarodzinnym środowisku.

Sąd opiekuńczy może w szczególności zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania lub skierować rodziców do placówek albo specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń, np. poprzez składanie przez rodziców określonych sprawozdań, zasięganie informacji ze szkoły o postępach w nauce.

Sąd opiekuńczy może określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun, np. zmiana szkoły.

Ponadto, sąd może poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego.

Kurator ma obowiązek wykonywać czynności zlecone przez sąd opiekuńczy i z dokonanych czynności składać sądowi sprawozdania .Sąd opiekuńczy może ponadto zarządzić odseparowanie dziecka od rodziców i umieścić w środowisku pozarodzinnym poprzez skierowanie małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi np. umieszczenie dziecka w internacie lub zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Ten ostatni środek będzie miał zastosowanie przy wszelkiego rodzaju przejawach wykolejenia rodziców, np. nałogowy alkoholizm.

W wypadku umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, sąd opiekuńczy zawiadamia o wydaniu orzeczenia właściwą jednostkę organizacyjną pomocy społecznej, która udziela rodzinie dziecka odpowiedniej pomocy i składa sądowi opiekuńczemu sprawozdania dotyczące sytuacji rodziny i udzielanej pomocy, w terminach określonych przez sąd, a także współpracuje z kuratorem sądowym.

Sąd opiekuńczy, ze względu na okoliczności uzasadniające umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, może także ustanowić nadzór kuratora sądowego nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim.

Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek, Kancelaria Adwokacka ul. Graniczna 12 lok 101, Dąbrowa Górnicza

Podziel się artykułem

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

    • Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

      Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

      Stosowanie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w praktyce pokazuje, że sąd bierze pod uwagę osobisty wkład obydwojga rodziców w wychowanie dziecka. Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę wszystkie czynności związane z utrzymaniem dziecka: opiekę …
    • Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

      Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

      Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każde z rodziców posiada obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Zatem otrzymanie alimentów jest prawem dziecka, a ich zapłata jest obowiązkiem rodzica. W praktyce najczęściej alimenty na dziecko płaci ojciec, …
    • Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

      Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

      W Polsce wynagrodzenie adwokata jest zwykle obliczane od kwoty każdej sprawy. Opłaty zależą od wielu czynników – ilości wykonanej pracy (stawka godzinowa) lub ilości rozpraw sądowych, ilości dokumentów procesowych itp. W przypadku postępowania o alimenty …
    • Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

      Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

      Co do zasady odmowa zgody na rozwód drugiego małżonka powinna być oceniana przez Sąd według przyczyn rozkładu oraz z uwzględnieniem okoliczności i zdarzeń, jakie powstały w czasie braku pożycia małżonków. Nie zasługuje na aprobatę odmowa …
    • Przestępstwo molestowania

      Przestępstwo molestowania

      ART. 197 §1- 4 k.k stanowi, że „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który, …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

© 2016-2022 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat w mieście 41-300 Dąbrowa Górnicza ul. Graniczna 12 lok. 101 (woj. śląskie) NIP 6291719399 REGON 277562074 [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej z Dąbrowy Górniczej, albo na Śląsku ? Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk