W ostatnich latach można zauważyć zwiększenie się ilości spraw o utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Wielu rodziców nie wie do kogo skierować się z problemem alienacji rodzicielskiej.
Do mojej kancelarii zwracają się klienci z problemem „ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem” lub „utrudniania kontaktów z dzieckiem przez matkę”. Gdy rodzice pozostają ze sobą w konflikcie, regularnie dochodzi do nadużywania przez jednego rodzica okoliczności, że dziecko u niego stale zamieszkuje.
W takich sytuacjach matka utrudnia kontakt ojcu z dzieckiem albo nie chce wydać dziecka ojcu na kontakt. Innym równie często pojawiającym się problemem jest zjawisko, gdy matka zabrania swojemu dziecku kontaktu z ojcem. Ojcowie zazwyczaj wtedy szukają pomocy u adwokata.
Należy pamiętać, że w razie utrudniania kontaktów z dzieckiem niezależnie od tego czy robi to matka albo ojciec dziecka, to można złożyć specjalny wniosek do sądu.
Co istotne egzekucja kontaktów z dzieckiem również podlega ochronie prawnej. Warto w takiej sytuacji skierować się do adwokata, który wesprze nas w sprawie o kontakty z dzieckiem.
Czasem jeden z rodziców myśli, że należy zgłosić całą sprawę na policję, jednak jest to nieskuteczne. W sytuacji utrudniania kontaktu z dzieckiem przez jednego z rodziców można najlepiej próbować polubownej egzekucji kontaktów, która może przyjąć formę np. mediacji.
A co można zrobić, gdy matka utrudnia ojcu kontakt z dzieckiem? W tym miejscu należy wspomnieć o instytucji zagrożenia nakazaniem zapłaty za utrudnianie kontaktów dzieckiem.
Instytucja ta jest swoistą pieniężną karą za utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez jednego rodzica. Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przewidują „oficjalnej” kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem, jednakże dolegliwość finansowa za każde utrudnienie kontaktów najczęściej będzie skutkowała zaprzestaniem takich zachowań.
Wzywanie policji w przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem jest działaniem na wyrost. Przepisy ustaw nie przewidują specjalnych uprawnień policji w przypadku utrudniania rodzicowi kontaktów z dzieckiem.
Policja jest organem, który stoi na straży życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi działaniami. W związku z tym, w razie utrudniania kontaktów z dzieckiem policja nie ma obowiązku udania się na taką interwencję.
Problematyczna z punktu prawnego pozostaje kwestia niechęci dziecka w utrzymywaniu kontaktów z ojcem lub matką. Jak wspomniano wcześniej utrzymywanie kontaktów jest prawem i obowiązkiem rodziców i ich dziecka, natomiast co robić gdy dziecko nie chce mieć kontaktów z ojcem lub matką?
Z punktu prawnego nie można przymusić drugiego człowieka do realizowania przez niego kontaktów, niezależnie czy to matka lub ojciec nie chcą utrzymywać kontaktów z dzieckiem, czy to samo dziecko odmawia kontaktów z rodzicem.
Jeśli szukasz pomocy adwokata w sprawie o ustalenie, zabezpieczenie czy też utrudnianie kontaktów z dzieckiem zapraszam do :
Kancelaria Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek Kancelaria Adwokacka ul .Graniczna 12 lok 101 te;602-751-634
Usługi