Groźby karalne mogą wystąpić zarówno w miejscu pracy, w szkole jak również mogą być kierowane przez internet. Mogą mieć formę słowną lub pisemną (np. listu z pogróżkami).
(radzi Adwokat z Dąbrowy Górniczej, mecenas Ilona Cebo-Kubiczek)
Zgodnie z art. 190 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 ze zm.) kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Warto pamiętać, że każdorazowo ostatecznie to Sąd będzie oceniał, czy nasza obawa spełnienia groźby była uzasadniona.
Jeśli więc decydujemy się na przekazanie sprawy do organów ścigania musimy mieć na uwadze fakt, że na samym początku weryfikacji zostanie poddany fakt, jak bardzo baliśmy się groźby i czy faktycznie ta obawa była w pełni uzasadniona .
Groźba karalna zazwyczaj polega na:
Popełnieniem przestępstwa są jedynie takie groźby, które po ich spełnieniu rodziłyby odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.
Grożenie pozbawieniem życia, pobiciem, kradzieżą jest groźbą karalną, ale na przykład grożenie popełnieniem wykroczenia (uszkodzeniem jakiejś rzeczy o niewielkiej wartości), czy deliktu cywilnego (niedotrzymania warunków umowy) nie będzie skutkować poniesieniem odpowiedzialności karnej z tego przepisu.
Groźba karalna musi być skierowana w stronę ofiary lub osoby dla niej najbliższej i powinna wzbudzać obawę spełnienia (nawet subiektywną).
Nie będzie podlegała odpowiedzialności karnej osoba, która nie zdawała sobie sprawy, że wywołuje poczucie strachu u drugiej strony, na przykład w sytuacji gdy groźba miała charakter żartu. Ważna jest więc świadomość sprawcy i jego zamiar wzbudzenia obawy u ofiary.
Przestępstwa przeciwko wolności (art. 189-193)
Kodeks karny art. 190 – Groźba karalna (innaczej – groźby karalne KK)
§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego
Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek, Kancelaria Adwokacka Dąbrowa Górnicza. Czytaj także – Stalking tj. Uporczywe nękanie
Tagi: groźby karalne