Kancelaria Adwokacka
Ilona Cebo-Kubiczek
O nas tel. 602 751 634

W tym roku w Warszawie odbył się III Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka. Uczestnicy tegoż kongresu zgłosili szereg zmian które ich zdaniem należy wprowadzić celem zmiany polskiego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Rzecznik Praw Dziecka zgłosił potrzebę odejścia od – jego zdaniem – pejoratywnego i konfliktogennego pojęcia władzy rodzicielskiej na rzecz “odpowiedzialności rodzicielskiej”.

Według proponowanej przez Rzecznika definicji, odpowiedzialność rodzicielska to “zadania, postawa i relacje rodziców z dzieckiem, wykonywane z poszanowaniem jego godności i praw. Ma ona na celu troskę o dziecko i zaspokajanie jego potrzeb, w tym wypełnianie obowiązku alimentacyjnego, a także przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie”.

Jak czytamy dalej, jest ona “realizowana w szczególności przez wykonywanie obowiązków i praw w zakresie pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, reprezentacji, utrzymywania relacji osobistych, ustalania pochodzenia dziecka, jego imienia i nazwiska, miejsca pobytu”.

RPD proponuje wprowadzenie m.in. definicji dobra dziecka. “To stan, w którym dziecko osiąga prawidłowy, całościowy i harmonijny rozwój psychiczny, duchowy i fizyczny, z poszanowaniem jego godności i wynikających z niej naturalnych praw” – czytamy w proponowanej definicji.

Jak dodano, “dobro to jest kształtowane w szczególności przez pozytywne relacje rodzinne, osobiste i sytuacje wychowawcze, dziecka, jako każdej istoty ludzkiej od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.

Proponuje się również wprowadzenie instytucji “adwokata dziecka”, czyli “pełnomocnika wyspecjalizowanego w sprawach ochrony praw dziecka – adwokata , który działa dla dobra dziecka”.

Ponadto Rzecznik jest za wprowadzeniem – w przypadkach rozstania rodziców – pieczy konsensualnej – przy zgodnym porozumieniu rodziców i pieczy równoważnej jako “pieczy sprawowanej naprzemiennie przez każdego z rodziców w powtarzających się, ale nie koniecznie w takich samych okresach, zgodnej z dobrem dziecka, uwzględniającej jego zdanie oraz prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców”.

Adw. Ilona Cebo-Kubiczek


W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
© 2016 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat Dąbrowa Górnicza. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Design - Studio72