41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12, lok. 101


Czy można dziedziczyć po biologicznych rodzicach, którzy oddali dziecko do domu dziecka?

adopcja dąbrowa górnicza

adopcja dąbrowa górniczaAdopcja, czyli pełne przysposobienie polega na tym, iż dziecko zostaje całkowicie włączone do nowej rodziny, a wyłączone ze swojej rodziny naturalnej/biologicznej/. W przypadku przysposobienia pełnego przysposobiony nabywa w stosunku do przysposabiającego i jego krewnych prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa jakby był dzieckiem naturalnym przysposabiającego. Z drugiej strony ustają prawa i obowiązki przysposobionego w stosunku do jego rodziny naturalnej (rodziców i krewnych), jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem przysposobionego.

W przypadku przysposobienia pełnego rodzice naturalni dziecka zostają definitywnie pozbawieni władzy rodzicielskiej, która nigdy nie ulega przywróceniu, nawet w przypadku śmierci obojga rodziców adopcyjnych. Adopcja zawsze wpływa na sprawy związane z dziedziczeniem. Wynika to z prostego faktu – w wyniku adopcji między rodzicem (rodzicami) adopcyjnymi a adoptowanym dzieckiem powstają takie same relacje prawne jak między rodzicami biologicznymi a ich biologicznym dzieckiem.

W każdym przypadku adoptowany dziedziczy z mocy ustawy po adoptującym (i jego krewnych) tak, jakby był jego dzieckiem biologicznym. Zasadę tę stosuje się również w drugą stronę – adoptujący (i jego krewni) dziedziczy po adoptowanym tak, jakby osoba adoptująca była biologicznym rodzicem dziecka adopcyjnego.

Przysposobiony nie dziedziczy wówczas po swoich wstępnych (rodzicach) naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim. Wynika to z art. 936 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:

„Art. 936. § 1. Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego.

§ 2. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim”.

Utrata władzy rodzicielskiej przez naturalnych rodziców wskutek przysposobienia jest ostateczna. Nie odżywa w wypadku pozbawienia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej przysposabiającego bądź jego śmierci. Z dotychczasową władzą rodzicielską wygasają wszelkie uprawnienia rodziców oparte na tej władzy bez względu na ich zakres.

Jak zatem wynika z powyższego, wskutek adopcji przez nową rodzinę nie dziedziczy sie po swojej biologicznej matce ,czy też ojcu na podstawie ustawy, chyba że rodzice biologiczni powołają do dziedziczenia w testamencie.

Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
Dąbrowa Górnicza

Podziel się artykułem

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

    • Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

      Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

      Stosowanie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w praktyce pokazuje, że sąd bierze pod uwagę osobisty wkład obydwojga rodziców w wychowanie dziecka. Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę wszystkie czynności związane z utrzymaniem dziecka: opiekę …
    • Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

      Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

      Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każde z rodziców posiada obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Zatem otrzymanie alimentów jest prawem dziecka, a ich zapłata jest obowiązkiem rodzica. W praktyce najczęściej alimenty na dziecko płaci ojciec, …
    • Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

      Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

      W Polsce wynagrodzenie adwokata jest zwykle obliczane od kwoty każdej sprawy. Opłaty zależą od wielu czynników – ilości wykonanej pracy (stawka godzinowa) lub ilości rozpraw sądowych, ilości dokumentów procesowych itp. W przypadku postępowania o alimenty …
    • Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

      Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

      Co do zasady odmowa zgody na rozwód drugiego małżonka powinna być oceniana przez Sąd według przyczyn rozkładu oraz z uwzględnieniem okoliczności i zdarzeń, jakie powstały w czasie braku pożycia małżonków. Nie zasługuje na aprobatę odmowa …
    • Przestępstwo molestowania

      Przestępstwo molestowania

      ART. 197 §1- 4 k.k stanowi, że „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który, …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

© 2016-2022 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat w mieście 41-300 Dąbrowa Górnicza ul. Graniczna 12 lok. 101 (woj. śląskie) NIP 6291719399 REGON 277562074 [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej z Dąbrowy Górniczej, albo na Śląsku ? Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk