Adopcja, czyli pełne przysposobienie polega na tym, iż dziecko zostaje całkowicie włączone do nowej rodziny, a wyłączone ze swojej rodziny naturalnej/biologicznej/. W przypadku przysposobienia pełnego przysposobiony nabywa w stosunku do przysposabiającego i jego krewnych prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa jakby był dzieckiem naturalnym przysposabiającego. Z drugiej strony ustają prawa i obowiązki przysposobionego w stosunku do jego rodziny naturalnej (rodziców i krewnych), jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem przysposobionego.
W przypadku przysposobienia pełnego rodzice naturalni dziecka zostają definitywnie pozbawieni władzy rodzicielskiej, która nigdy nie ulega przywróceniu, nawet w przypadku śmierci obojga rodziców adopcyjnych. Adopcja zawsze wpływa na sprawy związane z dziedziczeniem. Wynika to z prostego faktu – w wyniku adopcji między rodzicem (rodzicami) adopcyjnymi a adoptowanym dzieckiem powstają takie same relacje prawne jak między rodzicami biologicznymi a ich biologicznym dzieckiem.
W każdym przypadku adoptowany dziedziczy z mocy ustawy po adoptującym (i jego krewnych) tak, jakby był jego dzieckiem biologicznym. Zasadę tę stosuje się również w drugą stronę – adoptujący (i jego krewni) dziedziczy po adoptowanym tak, jakby osoba adoptująca była biologicznym rodzicem dziecka adopcyjnego.
Przysposobiony nie dziedziczy wówczas po swoich wstępnych (rodzicach) naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim. Wynika to z art. 936 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego:
„Art. 936. § 1. Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego.
§ 2. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim”.
Utrata władzy rodzicielskiej przez naturalnych rodziców wskutek przysposobienia jest ostateczna. Nie odżywa w wypadku pozbawienia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej przysposabiającego bądź jego śmierci. Z dotychczasową władzą rodzicielską wygasają wszelkie uprawnienia rodziców oparte na tej władzy bez względu na ich zakres.
Jak zatem wynika z powyższego, wskutek adopcji przez nową rodzinę nie dziedziczy sie po swojej biologicznej matce ,czy też ojcu na podstawie ustawy, chyba że rodzice biologiczni powołają do dziedziczenia w testamencie.
Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
Dąbrowa Górnicza
Tagi: adopcja