Adwokat Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101


Zwolnienie opiekuna prawnego z opieki nad małoletnim

Autor - Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
opieka nad małoletnim dąbrowa górnicza

opieka nad małoletnim dąbrowa górnicza Art. 169 kro wskazuje w jakich sytuacjach może nastąpić zwolnienie opiekuna z opieki nad małoletnim. Zgodnie z § 1w/w art opiekun może sam ubiegać się o zwolnienie z ważnych powodów. Wówczas sąd opiekuńczy na jego żądanie podejmuje decyzję o zwolnieniu.

Jednakże sąd może podjąć decyzję odmowną, gdyż z treści przepisu nie wynika obligatoryjny charakter zwolnienia na żądanie opiekuna. Oznacza to, że sąd dokonuje oceny, czy w danej sprawie istnieją ważne powody uzasadniające zwolnienie i czy takie zwolnienie nie będzie rodziło negatywnych skutków dla podopiecznego.

Art. 169 § 2 k.r.o. wskazuje, że sąd opiekuńczy zwolni opiekuna, jeżeli istnieją powody faktyczne i prawne, przez które opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki bądź opiekun dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro podopiecznego.

Zatem istnienie którejkolwiek przesłanki uzasadnia konieczność zwolnienia opiekuna.

Zwolnienie opiekuna nie jest jednak równoznaczne z ustaniem opieki, bowiem sąd ustanawia nowego opiekuna. Jeżeli jednak sąd nie postanowi inaczej to opiekun zobowiązany jest nadal prowadzić pilne sprawy związane  z opieką nad podopiecznym do czasu ustanowienia nowego opiekuna.

Określenie prowadzenia pilnych spraw odnosi się zarówno do osoby podopiecznego, jak i do jego majątku. W postępowaniu w sprawie zwolnienia opiekuna sąd ustala, czy zaistniały stosowne przesłanki do zwolnienia. Sąd może jednak wezwać podopiecznego, który ukończył 13 lat do osobistego stawiennictwa w celu wysłuchania .

Z mocy prawa ustanie opieki następuje w dwóch przypadkach:

-osiągnięcie przez małoletniego pełnoletniości – ukończenie 18 roku życia,

-przywrócenie nad małoletnim władzy rodzicielskiej

Opieka ustaje również w razie śmierci podopiecznego bądź uznania go za zmarłego, bowiem w takiej sytuacji opieka staje się bezprzedmiotowa. Natomiast w przypadku śmierci opiekuna trwa ona nadal, jednakże pojawia się konieczność powołania nowego opiekuna.

Ustanie opieki wiąże się z pojawieniem skutków w sferze majątkowej podopiecznego. Zgodnie z art. 172 k.r.o. w razie ustania opieki lub zwolnienia opiekun zobowiązany jest do złożenia w terminie 3 miesięcy od daty ustania opieki rachunku końcowego z zarządu majątkiem, które podlega ocenie i zatwierdzeniu przez sąd opiekuńczy.

Samo zatwierdzenie nie wyłącza odpowiedzialności opiekuna za szkodę wyrządzoną nienależytym sprawowaniem zarządu majątkiem. Jeżeli opiekun nie dopełni obowiązku złożenia rachunku, wówczas sąd może nałożyć na niego karę grzywny. Jednakże, jeżeli majątek podopiecznego jest nieznaczny a dochody nie przekraczają kosztów utrzymania podopiecznego to sąd może zwolnić opiekuna z obowiązku złożenia rachunku z zarządu majątkiem.

Jeżeli natomiast dotychczasowy opiekun prowadzi nadal pilne sprawy związane ze sprawowaniem zarządu nad majątkiem podopiecznego i okres ten trwa dłużej niż ustawowe 3 miesiące to opiekun zobowiązany jest do złożenia odrębnego rachunku.

Niezwłocznie po zwolnieniu opiekuna bądź ustaniu opieki ustawodawca nakłada na opiekuna obowiązek zwrotu majątku podopiecznego przedstawicielom ustawowym, spadkobiercom lub samemu podopiecznemu.

Podopieczny ma prawo żądać zwrotu majątku również poprzez wstąpienie na drogę sądową w trybie procesu cywilnego. Nie jest możliwe rozstrzygnięcie sprawy w postępowaniu nieprocesowym. Roszczenie o zwrot majątku przedawnia się z upływem 10 lat z zastrzeżeniem, że przedawnienie prawa żądania majątku nie wyklucza dochodzenia od dotychczasowego opiekuna innych roszczeń.

Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek

Kancelaria Adwokacka Ul Graniczna 12 lok 101 Dąbrowa Górnicza

 

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

    • Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

      Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

      W ostatnich latach można zauważyć zwiększenie się ilości spraw o utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Wielu rodziców nie wie do kogo skierować się z problemem alienacji rodzicielskiej. Do mojej kancelarii zwracają się klienci z problemem „ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem” lub „utrudniania kontaktów z dzieckiem przez matkę”. …
    • Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

      Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

      Moja kancelaria podejmuje się prowadzenia spraw rozwodowych od ponad 25 lat. Prawnik obsługujący tego rodzaju zlecenia jest do dyspozycji Klienta, zanim jeszcze złoży on pozew o rozwód i będzie potrzebował porady prawnej związanej z wszczęciem postępowania …
    • Intercyza – czym jest ?

      Intercyza – czym jest ?

      Intercyza, a właściwie umowa majątkowa małżeńska, to umowa zawierana pomiędzy małżonkami lub osobami zamierzającymi wstąpić w związek małżeński, która zmienia zasady ustawowej wspólności majątkowej. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego. Jest kilka rodzajów intercyzy, …
    • Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

      Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

      Po pierwszym szoku wywołanym niezwykle przyziemnym widokiem miejsca przesłuchania podejrzany informowany jest o treści przedstawianego mu zarzutu, czyli w pewnym uproszczeniu – o co się go podejrzewa. Warto wiedzieć, że chwili przedstawienia zarzutu stajesz się …
    • Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

      Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

      Decyzje ZUS bywają dla ubezpieczonych i płatników składek zaskakujące i nie zawsze można się z nimi zgodzić. Od decyzji organu rentowego przysługują jednak środki odwoławcze, choć należy pamiętać, że postępowanie odwoławcze charakteryzuje się ściśle określonymi …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

Usługi: Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek wykonuje swoją pracę prawnika w całej Polsce, a w szczególności w mieście Dąbrowa Górnicza oraz jego dzielnicach: Antoniów, Błędów, Bugaj, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny, Gołonóg Wschodni, Łęka, Łosień, Mydlice, Okradzionów, Reden, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka, Ujejsce, Ząbkowice, Zielona-Pogoria oraz Staszic. © 2016-2023 Adwokat Dąbrowa Górnicza Ilona Cebo-Kubiczek, kancelaria adwokacka, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101 NIP: 6291719399, REGON: 277562074, (woj. śląskie) | tel. +48 602 751 634 | Kontakt z Adwokatem Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej ? Oto częste pytania do mnie Rozdzielność majątkowa bez obecności męża | Groźby karalne i przykłady Adwokat Dąbrowa Górnicza | Rozdzielność majątkowa bez zgody | Odpowiedzialność rodzicielska | Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk