Adwokat Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101


Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę

Autor - Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
smutny skulony mężczyzna

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę polega na wyrównaniu szkody, która nie jest związana z majątkiem. Ma ono wymiar finansowy, nie jest jednak tym samym co odszkodowanie.

Zadośćuczynienie reguluje ustawa Kodeks cywilny , czyli ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku, opisuje przede wszystkim w artykułach: 445, 446 oraz 448.

Ustawa wymienia okoliczności, które uprawniają do ubiegania się o zadośćuczynienie. Są to:

Ostatnia z wymienionych powyżej przyczyn dotyczy na przykład dobrego imienia czy wizerunku –w takiej sytuacji sąd może zasądzić wobec osoby, czyjej dobro osobiste zostało naruszone, zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę albo przekazania pieniędzy na wskazany przez tę osobę cel społeczny.

smutny skulony mężczyznaCelem zadośćuczynienia jest wyrównanie krzywdy, jakiej doznała dana osoba ze strony sprawcy. W artykule 445 Kodeksu cywilnego czytamy: „sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”.

Z kolei artykuł 448 stanowi: „W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia”.

Odpowiednia kwota zadośćuczynienia ?

W obu przypadkach pojawia się określenie „odpowiedniej kwoty” wobec rozmiaru i charakteru krzywdy.

Tą krzywdą mogą być cierpienia fizyczne jak i psychiczne związane ze zdarzeniem, które jest przyczyną dochodzenia o zadośćuczynienie (na przykład w związku z utratą zdrowia po wypadku samochodowym, także jeśli ból związany z obrażeniami już minął), a także możliwe konsekwencje w przyszłości.

Wyrównanie krzywdy nie dotyczy strat majątkowych (do tego służy odszkodowanie, o czym więcej za chwilę), trudno więc jest szkodę dokładnie wyliczyć.

Kwota powinna być taka, by poszkodowana osoba (lub jej rodzina, jeśli chodzi poszkodowany zmarł) ją finansowo odczuła, ale oczywiście w wielu przypadkach krzywd psychicznych nie zrównoważą żadne pieniądze. Z drugiej strony, nie chodzi w nim o to, by poszkodowana osoba się wzbogaciła.

Każdą sytuację indywidualnie rozpatruje sąd. Warto zaznaczyć, że zadośćuczynienie jest jednorazowe, nie będzie mieć więc charakteru na przykład wypłacanej regularnie renty.

ADWOKAT ILONA CEBO-KUBICZEK

KANCELARIA ADWOKACKA UL .GRANICZNA 12 LOK 101 DĄBROWA GÓRNICZA

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

  • Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

   Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

   W ostatnich latach można zauważyć zwiększenie się ilości spraw o utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Wielu rodziców nie wie do kogo skierować się z problemem alienacji rodzicielskiej. Do mojej kancelarii zwracają się klienci z problemem „ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem” lub „utrudniania kontaktów z dzieckiem przez matkę”. …
  • Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

   Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

   Moja kancelaria podejmuje się prowadzenia spraw rozwodowych od ponad 25 lat. Prawnik obsługujący tego rodzaju zlecenia jest do dyspozycji Klienta, zanim jeszcze złoży on pozew o rozwód i będzie potrzebował porady prawnej związanej z wszczęciem postępowania …
  • Intercyza – czym jest ?

   Intercyza – czym jest ?

   Intercyza, a właściwie umowa majątkowa małżeńska, to umowa zawierana pomiędzy małżonkami lub osobami zamierzającymi wstąpić w związek małżeński, która zmienia zasady ustawowej wspólności majątkowej. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego. Jest kilka rodzajów intercyzy, …
  • Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

   Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

   Po pierwszym szoku wywołanym niezwykle przyziemnym widokiem miejsca przesłuchania podejrzany informowany jest o treści przedstawianego mu zarzutu, czyli w pewnym uproszczeniu – o co się go podejrzewa. Warto wiedzieć, że chwili przedstawienia zarzutu stajesz się …
  • Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

   Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

   Decyzje ZUS bywają dla ubezpieczonych i płatników składek zaskakujące i nie zawsze można się z nimi zgodzić. Od decyzji organu rentowego przysługują jednak środki odwoławcze, choć należy pamiętać, że postępowanie odwoławcze charakteryzuje się ściśle określonymi …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

Usługi: Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek wykonuje swoją pracę prawnika w całej Polsce, a w szczególności w mieście Dąbrowa Górnicza oraz jego dzielnicach: Antoniów, Błędów, Bugaj, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny, Gołonóg Wschodni, Łęka, Łosień, Mydlice, Okradzionów, Reden, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka, Ujejsce, Ząbkowice, Zielona-Pogoria oraz Staszic. © 2016-2023 Adwokat Dąbrowa Górnicza Ilona Cebo-Kubiczek, kancelaria adwokacka, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101 NIP: 6291719399, REGON: 277562074, (woj. śląskie) | tel. +48 602 751 634 | Kontakt z Adwokatem Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej ? Oto częste pytania do mnie Rozdzielność majątkowa bez obecności męża | Groźby karalne i przykłady Adwokat Dąbrowa Górnicza | Rozdzielność majątkowa bez zgody | Odpowiedzialność rodzicielska | Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk