Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania.
Ta zasada obowiązuje tylko w wypadku, gdy w tym okręgu choćby jedno z małżonków nadal miało swoje miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.
Może to być inna miejscowość, byle znajdowała się okręgu tego samego sądu okręgowego. Jeżeli żadne z małżonków w chwili wniesienia pozwu nie mieszka już w okręgu, w którym znajdowało się ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, pozew o rozwód należy wnieść do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony pozwanej .
Dopiero, jak miejsce zamieszkania pozwanego nie jest znane, powód może wystąpić z powództwem do sądu właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Ta zasada obowiązuje np. w przypadku, gdy Twój małżonek mieszka za granicą.
Czym jest zatem zwykły pobyt, a czym miejsce zamieszkania, czy zameldowania ?
Zwykły pobyt oznacza, że małżonek przebywa w tym miejscu (miejscowości) nawet bez zamiaru stałego pobytu (np. czasowo). Miejsce zamieszkania to miejscowość, w której przebywasz z zamiarem stałego pobytu (czyli masz centrum swoich spraw życiowych).
Niekoniecznie Twoje miejsce zamieszkania musi być tam, gdzie jesteś zameldowany. Sam meldunek może tylko pomocniczo służyć do ustalenia Twojego miejsca zamieszkania, jeśli są w tym zakresie jakieś wątpliwości.
ADWOKAT ILONA CEBO-KUBICZEK
KANCELARIA ADWOKACKA UL GRANICZNA 12 LOK 101