Terminowe zwolnienie po przerwie w odbywaniu kary

więzienie w dąbrowie górniczej

Instytucja zawarta w art. 155 k.k.w. umożliwia opuszczenie więzienia już po 6 miesiącach odbytej kary, zamiast jak na zasadach ogólnych po co najmniej połowie odbytej kary! Żeby skorzystać z tej możliwości prawnej należy łącznie spełnić trzy warunki o charakterze formalnym:

  1. Odbycie co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności;
  2. Skorzystanie z przerwy w odbywaniu kary, trwającej co najmniej rok;
  3. Kara odbywana przez skazanego nie przekracza 3 lat.

Odnosząc się do pierwszej przesłanki należy podkreślić, że nie ma znaczenia czy kara w tym wymiarze została odbyta przed czy po przerwie. Możliwe jest także odbycie omawianych 6 miesięcy kary w części przed przerwą a w części po. Konieczne jest jednak aby warunek odbycia co najmniej 6 miesięcy kary był spełniony w chwili złożenia wniosku o warunkowe zwolnienie.

Wymóg co najmniej rocznej przerwy spełniony będzie niezależnie od tego czy będzie to jedna przerwa orzeczona w wymiarze przekraczającym rok czy też suma kilku następujących bezpośrednio po sobie przerw (stanowiących faktyczne przedłużenie pierwszej przerwy). Warunku tego nie spełni jednak kilka przerw, po których skazany wracał do zakładu karnego i odbywał karę. Chodzi tu więc o nieprzerwany trwający co najmniej rok korzystania z przerwy.

Ponadto aby skorzystać z omawianej instytucji wymiar orzeczonej kary pozbawienia wolności nie może przekraczać 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji gdy skazanego czeka odbycie kilku niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności warunkowe zwolnienie w trybie art. 155 k.k.w. jest możliwe gdy ich suma nie przekracza lat 3.

Jeżeli spełnione są wskazane wyżej przesłanki sąd penitencjarny rozważy , oceni czy można przypuszczać, że skazany po opuszczeniu zakładu karnego będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Przy spełnieniu wszystkich opisanych przesłanek sąd penitencjarny może udzielić skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z reszty odbywanej kary. Należy pamiętać, że jest to jedynie uprawnienie sądu.

Zobacz ponadto – Sprawy karne: odbywanie kary pozbawienia wolności w dobie pandemii covid-19

ADWOKAT – sprawy karne
ILONA CEBO-KUBICZEK
Ul. GRANICZNA 12 DĄBROWA GÓRNICZA

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

    • Odpowiedzialność karna za oszustwo – jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce

      Odpowiedzialność karna za oszustwo – jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce

      Art. 286 k.k. stanowi, że oszustwo należy do jednych z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Jest to specyficzne przestępstwo przeciwko mieniu, gdzie sprawca nie posługuje się przemocą, a pokrzywdzony dobrowolnie przekazuje swoje (lub cudze) mienie. …
    • Darowizna a rozwód

      Darowizna a rozwód

      Jeśli w momencie zawarcia związku małżeńskiego, nie doszło do podpisania intercyzy, to pomiędzy mężem i żoną powstaje tak zwana wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Własnością obu partnerów stają się więc dobra majątkowe nabyte przez każdego z małżonków …
    • Właściwość Sądu w sprawie rozwodowej

      Właściwość Sądu w sprawie rozwodowej

      Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Ta zasada obowiązuje tylko w wypadku, gdy w tym okręgu choćby jedno z małżonków nadal miało swoje miejsce …
    • Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę

      Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę

      Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę polega na wyrównaniu szkody, która nie jest związana z majątkiem. Ma ono wymiar finansowy, nie jest jednak tym samym co odszkodowanie. Zadośćuczynienie reguluje ustawa Kodeks cywilny , czyli ustawa z dnia …
    • Skazanie wyrokiem karnym bez rozprawy – wniosek w trybie art. 335 KPK

      Skazanie wyrokiem karnym bez rozprawy – wniosek w trybie art. 335 KPK

      Jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności. Jeżeli zachodzi …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

© 2016-2022 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat w mieście Dąbrowa Górnicza ul. Graniczna 12 lok. 101 (woj. śląskie) [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej z Dąbrowy Górniczej, albo na Śląsku ? Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Strony internetowe & SEO - Studio72.net - Śląsk
Adwokat Dąbrowa Górnicza