Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku drogowym z OC sprawcy
Poszkodowanemu w wypadku samochodowym przysługuje prawo dochodzenia roszczeń od Zakładu Ubezpieczeń w którym sprawca posiada polisę ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej zwana polisa OC . Na tej podstawie poszkodowany może dochodzić roszczeń o :
W dwóch z pierwszych wymienionych roszczeń poszkodowany musi ponieść rzeczywistą , wymierną szkodę materialną w swoim majątku , polegająca np. na konieczności wydatkowania środków finansowych na leczenie , lekarstwa , pobyt w sanatorium czy utracone zarobki w całości lub w części , w następstwie braku możliwości wykonywania pracy . Może również dochodzić odszkodowania za odzież , czy bagaż zniszczone w wyniku wypadku . Wysokość poniesionej szkody powinna być udokumentowana rachunkami , zaświadczeniem z zakładu pracy itp. , podlega więc ocenie obiektywnej
Natomiast w przypadku dochodzenia zadośćuczynienia mamy do czynienia z odmienną sytuacją , bowiem nie sposób udokumentować fizycznego bólu wskutek doznanych obrażeń ciała , czy cierpienia psychicznego wobec doznanego kalectwa , czy śmierci najbliższej osoby . Zatem w przypadku dochodzenia zadośćuczynienia poszkodowany powinien powołać się na okoliczności uzasadniające jego dochodzenie . Podobnie nie jest możliwe ustalenie „ kwotowego taryfikatora „ wysokości zadośćuczynienia . Poszkodowany musi to ocenić sam i co najwyżej powołać przesłanki jakie brał pod uwagę . Zadośćuczynienie więc podlega ocenie subiektywnej .W praktyce sadowej wysokość orzekanych zadośćuczynień jest mocno zróżnicowana .
Jeżeli uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego w wypadku jest długotrwały , lub trwały i w konsekwencji ogranicza bądź uniemożliwia mu wykonywanie pracy , może domagać się od ubezpieczyciela czasowi lub stałej renty , czy sfinansowania kosztów przekwalifikowania zawodowego .
Jeżeli poszkodowany już zidentyfikuje których z powyższych roszczeń i w jakiej wysokości będzie dochodził od zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku , może zgłosić swoją szkodę w formie telefonicznej , osobiście w placówce ubezpieczyciela , oraz na piśmie , również korzystając z formularza zgłoszenia szkody obowiązującego u danego ubezpieczyciela . W uzasadnieniu należy precyzyjnie i dokładnie opisać okoliczności zadarzenia jak i uzasadnienie dochodzonych roszczeń wykazując i związek przyczynowo-skutkowy ze zdarzeniem wypadkowym spowodowanym przez sprawcę . W każdym przypadku należy doręczyć dowody potwierdzające wysokość poniesionej szkody .
W terminie 30stu dni zakład ubezpieczeń jest zobowiązany przesłać poszkodowanemu swoja decyzję oraz kwotę pieniężna do wysokości której uznał jego roszczenie . Jeżeli poszkodowany nie zgadza się z jej treścią a w szczególności z wysokością przyznanej kwoty pieniężnej przysługuje mu prawo odwołania się do zakładu ubezpieczeń , bądż może wystąpić na drogę postepowania przed sądem powszechnym .
Należy pamiętać , iż dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku jest ograniczone czasowo . Ogólny termin przedawnienia roszczeń o odszkodowanie lub zadośćuczynienie od zakładu ubezpieczeń to 3 lata od dowiedzenia się przez osobę poszkodowaną o powstaniu szkody , jednak nie więcej niż 10 lat od jej powstania. Jeżeli szkoda powstała w wyniku przestępstwa wtedy termin przedawnienia roszczeń wynosi 20 lat od dnia powstania szkody.
ADWOKAT
Ilona Cebo-Kubiczek
Tagi: wypadek drogowy