Zwrot wydatków za obronę z wyboru – sprawy karne

adwokat sprawy karneRzecznik Praw Obywatelskich  wystąpił do Sądu Najwyższego wnioskiem z dnia 16.10.2015 rok w zakresie dotyczącym zagadnienia prawnego – Czy wydatki związane z oskarżeniem ,o których mowa w art 630 k.p.k obejmują również wydatki poniesione przez oskarżonego na obrońcę z wyboru w wypadku uniewinnienia go od części zarzucanych mu czynów lub częściowego umorzenia postępowania?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie 7 sędziów dnia 28.stycznia 2016 roku /sygn .akt .IKZP 16/15/ o następującej treści;

Wydatki związane z oskarżeniem ,o których mowa w art 630 k.p.k to takie wydatki poniesione przez oskarżonego w związku z ustanowieniem w sprawie jednego obrońcy z wyboru .W wypadku częściowego umorzenia prowadzonego przeciwko niemu postępowania może on zatem domagać się od Skarbu Państwa w tej części zwrotu tych kosztów obrony z wyboru.

W/w orzeczenie uważam za bardzo korzystne dla oskarżonych .

Zachęcam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tezą oraz uzasadnieniem S.N pod w/w sygn .akt.

Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek

Tagi:


W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
© 2016-2021 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat Dąbrowa Górnicza | ul. Graniczna 12, lok. 101 [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Adwokat sprawy karne Dąbrowa górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa górnicza | Spadek
Wykonanie i obsługa - Studio72