Wniosek o wyłącznie jawności rozprawy karnej w całości

Autor - Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
młotek sędziego do rozprawy karnej

Wniosek o wyłączenie jawności rozprawy karnej w całości składa się na piśmie lub ustnie do protokołu, uzasadniając go przepisami kodeksu karnego.

Zgodnie z art. 360 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.), sąd może to zrobić, gdy jawność mogłaby obrażać dobre obyczaje, zakłócić spokój publiczny, ujawnić ważne interesy państwa lub naruszyć ważny interes prywatny. Sąd wyłącza jawność także wtedy, gdy jest to wymagane ze względu na nieletniość oskarżonego lub przesłuchanie świadka poniżej 15 lat, albo na żądanie osoby składającej wniosek o ściganie.

Forma: Wniosek można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu rozprawy w sądzie, w którym toczy się sprawa.

Uzasadnienie: Należy wskazać konkretne powody wyłączenia jawności, odwołując się do przepisów k.p.k..

Podstawy prawne wyłączenia jawności (art. 360 k.p.k.):

Dobre obyczaje i spokój publiczny: Jawność mogłaby obrażać dobre obyczaje lub wywołać zakłócenia spokoju publicznego.

Interes państwa: Jawność mogłaby ujawnić okoliczności, które powinny być zachowane w tajemnicy ze względu na ważny interes państwa.

Interes prywatny: Jawność mogłaby naruszyć ważny interes prywatny.

Nieletni: Gdy choćby jeden z oskarżonych nie ukończył 18 lat.

Przesłuchanie świadka: Na czas przesłuchania świadka, który nie ukończył 15 lat.

Wniosek o ściganie: Na żądanie osoby, która złożyła wniosek o ściganie.

ADWOKAT ILONA CEBO-KUBICZEK  KANCELARIA ADWOKACKA DĄBROWA GÓRNICZA UL .GRANICZNA 12 LOK 101