Orzeczenie o winie jest konieczną częścią wyroku rozwodowego. Sad zaniecha orzekania o winie wówczas, gdy zgodnie wystąpią o to małżonkowie.
W kwestii winy sąd może wydać następujące rozstrzygnięcia:
sąd orzeka o wyłącznej winie jednego z małżonków, sąd orzeka o winie obydwojga z małżonków, sąd nie orzeka o winie na zgodny wniosek małżonków, sąd nie orzeka o winie małżonków, gdy takiej winy zwyczajnie nie można im przypisać.
Przepisy prawne nie zawierają definicji winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Najogólniej rzecz ujmując winę stanowią takie zachowania małżonka, które poprzez naruszenie przepisów prawa czy zasad współżycia społecznego prowadzą do rozkładu pożycia małżeńskiego.
Najczęściej do spowodowania rozkładu pożycia prowadzą takie zachowania małżonka , które naruszają sferę praw i obowiązków małżeńskich na przykład obowiązek wierności małżeńskiej, obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, obowiązek wspólnego pożycia czy wzajemnej pomocy.
Nie ulega wątpliwości, iż również małżonek dopuszczający się przemocy w rodzinie ponosi winę rozkładu pożycia. Warto pamiętać o tym, iż nie istnieje katalog przyczyn uzasadniających przypisanie małżonkowi winy, a sąd będzie badał każdą sytuację indywidualnie.
Poza orzeczeniem o kosztach procesu rozwodowego kwestia winy ma wpływ na kształt obowiązku alimentacyjnego pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami.
Jak stanowi art. 60 Kriop.§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Innymi słowy, małżonek, który został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego może zostać obowiązany do płacenia alimentów byłemu małżonkowi nawet wtedy, gdy ten nie znajduje się w niedostatku, a rozwód pociąga za sobą jedynie pogorszenie się jego sytuacji materialnej.
ADWOKAT ILONA CEBO-KUBICZEK
KANCELARIA ADWOKACKA UL.GRANICZNA 12 lok 101 DĄBROWA GÓRNICZA