41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12, lok. 101


Rozwód a intercyza – Kiedy konieczne jest zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej ?

intercyza — kopia

intercyza — kopiaNie ma konieczności podpisywania intercyzy, aby zachować swój przedmałżeński dorobek.

Z mocy prawa pozostaje on częścią majątku odrębnego małżonka. Natomiast dochody, które przynoszą składniki majątku odrębnego np. przedsiębiorstwo, wynajęte mieszkanie stanowią część majątku wspólnego.

Zdarza się , że intercyzę podpisują małżonkowie, którzy otrzymują darowiznę od swoich rodziców. Warto zaznaczyć, że nie jest to niezbędne – z mocy prawa przedmioty darowizny wchodzą do majątku odrębnego obdarowanego i zarówno w trakcie małżeństwa jak i w razie jego ustania, zięć lub synowa nie mają żadnych roszczeń do tych przedmiotów.

Jeśli jeden z małżonków posiada majątek /przedsiębiorstwo/ przed ślubem, z tego majątku utrzymuje rodziców i dzieci z poprzedniego małżeństwa. Nie chce, aby prawo do dochodów z nim związane przypadało też żonie. W razie podpisania intercyzy, dochody z majątku nie wchodzą do majątku wspólnego.

Żona nie ma tez żadnych praw do zarządzania takim przedsiębiorstwem. Jeśli małżonkowie od pewnego czasu nie prowadzą wspólnego pożycia. W skład ich majątku wspólnego, wchodzą m.in – przedsiębiorstwo, zarządzane przez męża i np. zakład gastronomiczny, nad którym pieczę sprawuje małżonka.

Małżonkowie nie chcą rozwodu, dążą tylko do większej samodzielności majątkowej.

Podpisanie intercyzy umożliwia każdemu z nich swobodne zarządzanie swoją firmą. Kwestia zarządu majątkiem jest często newralgiczna dla decyzji o rozdzielności majątkowej. Kiedy oboje małżonkowie są samodzielni finansowo, sytuacja, w której ich majątki pozostają w majątku wspólnym jest często niekorzystna.

Co do zasady „przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie”. Jednak najważniejsze czynności, takie jak – zbycie, nabycie nieruchomości, oddanie jej w najem, wydzierżawienie przedsiębiorstwa wymagają dla swej skuteczności zgody małżonka .

Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek (Dąbrowa Górnicza)

Podziel się artykułem

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

    • Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

      Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

      Stosowanie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w praktyce pokazuje, że sąd bierze pod uwagę osobisty wkład obydwojga rodziców w wychowanie dziecka. Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę wszystkie czynności związane z utrzymaniem dziecka: opiekę …
    • Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

      Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

      Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każde z rodziców posiada obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Zatem otrzymanie alimentów jest prawem dziecka, a ich zapłata jest obowiązkiem rodzica. W praktyce najczęściej alimenty na dziecko płaci ojciec, …
    • Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

      Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

      W Polsce wynagrodzenie adwokata jest zwykle obliczane od kwoty każdej sprawy. Opłaty zależą od wielu czynników – ilości wykonanej pracy (stawka godzinowa) lub ilości rozpraw sądowych, ilości dokumentów procesowych itp. W przypadku postępowania o alimenty …
    • Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

      Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

      Co do zasady odmowa zgody na rozwód drugiego małżonka powinna być oceniana przez Sąd według przyczyn rozkładu oraz z uwzględnieniem okoliczności i zdarzeń, jakie powstały w czasie braku pożycia małżonków. Nie zasługuje na aprobatę odmowa …
    • Przestępstwo molestowania

      Przestępstwo molestowania

      ART. 197 §1- 4 k.k stanowi, że „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który, …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

© 2016-2022 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat w mieście 41-300 Dąbrowa Górnicza ul. Graniczna 12 lok. 101 (woj. śląskie) NIP 6291719399 REGON 277562074 [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej z Dąbrowy Górniczej, albo na Śląsku ? Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk