Rozwód a intercyza – Kiedy konieczne jest zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej ?

intercyza — kopiaNie ma konieczności podpisywania intercyzy, aby zachować swój przedmałżeński dorobek.

Z mocy prawa pozostaje on częścią majątku odrębnego małżonka. Natomiast dochody, które przynoszą składniki majątku odrębnego np. przedsiębiorstwo, wynajęte mieszkanie stanowią część majątku wspólnego.

Zdarza się , że intercyzę podpisują małżonkowie, którzy otrzymują darowiznę od swoich rodziców. Warto zaznaczyć, że nie jest to niezbędne – z mocy prawa przedmioty darowizny wchodzą do majątku odrębnego obdarowanego i zarówno w trakcie małżeństwa jak i w razie jego ustania, zięć lub synowa nie mają żadnych roszczeń do tych przedmiotów.

Jeśli jeden z małżonków posiada majątek /przedsiębiorstwo/ przed ślubem, z tego majątku utrzymuje rodziców i dzieci z poprzedniego małżeństwa. Nie chce, aby prawo do dochodów z nim związane przypadało też żonie. W razie podpisania intercyzy, dochody z majątku nie wchodzą do majątku wspólnego.

Żona nie ma tez żadnych praw do zarządzania takim przedsiębiorstwem. Jeśli małżonkowie od pewnego czasu nie prowadzą wspólnego pożycia. W skład ich majątku wspólnego, wchodzą m.in – przedsiębiorstwo, zarządzane przez męża i np. zakład gastronomiczny, nad którym pieczę sprawuje małżonka.

Małżonkowie nie chcą rozwodu, dążą tylko do większej samodzielności majątkowej.

Podpisanie intercyzy umożliwia każdemu z nich swobodne zarządzanie swoją firmą. Kwestia zarządu majątkiem jest często newralgiczna dla decyzji o rozdzielności majątkowej. Kiedy oboje małżonkowie są samodzielni finansowo, sytuacja, w której ich majątki pozostają w majątku wspólnym jest często niekorzystna.

Co do zasady „przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie”. Jednak najważniejsze czynności, takie jak – zbycie, nabycie nieruchomości, oddanie jej w najem, wydzierżawienie przedsiębiorstwa wymagają dla swej skuteczności zgody małżonka .

Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek (Dąbrowa Górnicza)

Tagi:


W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
© 2016-2021 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat Dąbrowa Górnicza | ul. Graniczna 12, lok. 101 [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Adwokat sprawy karne Dąbrowa górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa górnicza | Spadek | Groźby karalne
Strony internetowe Katowice [Studio72]