Nie ma konieczności podpisywania intercyzy, aby zachować swój przedmałżeński dorobek.
Z mocy prawa pozostaje on częścią majątku odrębnego małżonka. Natomiast dochody, które przynoszą składniki majątku odrębnego np. przedsiębiorstwo, wynajęte mieszkanie stanowią część majątku wspólnego.
Zdarza się , że intercyzę podpisują małżonkowie, którzy otrzymują darowiznę od swoich rodziców. Warto zaznaczyć, że nie jest to niezbędne – z mocy prawa przedmioty darowizny wchodzą do majątku odrębnego obdarowanego i zarówno w trakcie małżeństwa jak i w razie jego ustania, zięć lub synowa nie mają żadnych roszczeń do tych przedmiotów.
Jeśli jeden z małżonków posiada majątek /przedsiębiorstwo/ przed ślubem, z tego majątku utrzymuje rodziców i dzieci z poprzedniego małżeństwa. Nie chce, aby prawo do dochodów z nim związane przypadało też żonie. W razie podpisania intercyzy, dochody z majątku nie wchodzą do majątku wspólnego.
Żona nie ma tez żadnych praw do zarządzania takim przedsiębiorstwem. Jeśli małżonkowie od pewnego czasu nie prowadzą wspólnego pożycia. W skład ich majątku wspólnego, wchodzą m.in – przedsiębiorstwo, zarządzane przez męża i np. zakład gastronomiczny, nad którym pieczę sprawuje małżonka.
Małżonkowie nie chcą rozwodu, dążą tylko do większej samodzielności majątkowej.
Podpisanie intercyzy umożliwia każdemu z nich swobodne zarządzanie swoją firmą. Kwestia zarządu majątkiem jest często newralgiczna dla decyzji o rozdzielności majątkowej. Kiedy oboje małżonkowie są samodzielni finansowo, sytuacja, w której ich majątki pozostają w majątku wspólnym jest często niekorzystna.
Co do zasady „przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie”. Jednak najważniejsze czynności, takie jak – zbycie, nabycie nieruchomości, oddanie jej w najem, wydzierżawienie przedsiębiorstwa wymagają dla swej skuteczności zgody małżonka .
Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek (Dąbrowa Górnicza)
Tagi: rozwód dąbrowa górnicza