Adwokat Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101


Rejestracja rozwodu zagranicznego w Polsce, jak to zrobić ?

Autor - Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek

Procedura rejestracji zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce polega na wpisaniu wzmianki o rozwodzie do aktu małżeństwa.
Aby zarejestrować zagraniczny wyrok rozwodowy w Polsce, powinieneś złożyć wniosek w urzędu stanu cywilnego, w którym zawarłeś lub zarejestrowałeś związek małżeński.

Uznanie zagranicznego rozwodu w Polsce jest możliwe, jeśli spełnione są określone warunki i procedury przewidziane przez polskie prawo. Oto kilka istotnych informacji na ten temat:

1. Zasady ogólne: Polskie prawo uzna zagraniczny rozwód, jeśli został on wydany przez właściwy sąd zagraniczny i jest zgodny z przepisami prawa międzynarodowego i polskiego prawa rodzinnego. Ważne jest, aby rozwód został ogłoszony przez sąd kompetentny w sprawie małżeństwa, a orzeczenie rozwodowe musi być prawomocne.

2. Procedura: Aby uznać zagraniczny rozwód w Polsce, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania jednej ze stron lub obu stron małżeństwa. Wniosek powinien zawierać pewne dokumenty, takie jak akt małżeństwa, orzeczenie rozwodowe oraz tłumaczenie tych dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego.

3. Badanie zgodności z polskim prawem: Sąd polski będzie analizować zagraniczne orzeczenie rozwodowe pod kątem zgodności z polskim prawem. Ważne jest, aby rozwód był zgodny z polskimi przepisami dotyczącymi podstaw rozwiązania małżeństwa. Sąd może również zbadać, czy procedury zagraniczne zostały przeprowadzone zgodnie z wymogami prawa.

4. Interes publiczny: Sąd polski może odmówić uznania zagranicznego rozwodu, jeśli uzna, że narusza to interes publiczny Polski, na przykład jeśli rozwód jest sprzeczny z podstawowymi zasadami polskiego prawa rodzinnego.

Warto zauważyć, że procedura uznanie zagranicznego rozwodu w Polsce może być czasochłonna i wymagać odpowiedniej dokumentacji. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, który pomoże w przygotowaniu wniosku i reprezentacji podczas procesu.

Jeśli masz pytania dotyczące uznanie zagranicznego rozwodu w Polsce, zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, który będzie w stanie udzielić Ci dokładnych informacji i indywidualnej porady w oparciu o Twoją konkretną sytuację.

5. Proces sądowy: Po złożeniu wniosku o uznanie zagranicznego rozwodu, sąd przeprowadzi proces sądowy w celu rozpatrzenia sprawy. Będzie analizować dokumenty, dowody oraz zgodność orzeczenia rozwodowego z polskim prawem. Strony mogą zostać wezwane do udzielenia wyjaśnień lub przedstawienia dodatkowych dokumentów, jeśli to konieczne.

6. Wniosek o uznanie: Jeśli sąd uzna, że zagraniczny rozwód spełnia wymogi polskiego prawa, wyda orzeczenie o uznanie rozwodu. To orzeczenie potwierdza legalność i skuteczność zagranicznego rozwodu w Polsce.

7. Rejestracja: Po otrzymaniu orzeczenia o uznanie rozwodu, konieczne jest zarejestrowanie go w odpowiednich polskich urzędach. W zależności od okolicy, może to obejmować rejestrację w urzędzie stanu cywilnego lub innych właściwych instytucjach.

Ważne jest, aby zauważyć, że każda sprawa jest unikalna, a procedura uznanie zagranicznego rozwodu może różnić się w zależności od okoliczności i jurysdykcji. Dlatego warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym, który będzie mógł udzielić indywidualnej porady prawnej i pomóc w prowadzeniu sprawy.

Uznanie zagranicznego rozwodu w Polsce jest ważnym krokiem w uregulowaniu statusu małżeńskiego po rozwodzie. Działając zgodnie z wymogami prawa i współpracując z prawnikiem, będziesz mógł skutecznie uznać zagraniczny rozwód w Polsce i uregulować swoją sytuację prawną zgodnie z polskim systemem prawnym.

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

  • Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

   Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

   W ostatnich latach można zauważyć zwiększenie się ilości spraw o utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Wielu rodziców nie wie do kogo skierować się z problemem alienacji rodzicielskiej. Do mojej kancelarii zwracają się klienci z problemem „ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem” lub „utrudniania kontaktów z dzieckiem przez matkę”. …
  • Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

   Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

   Moja kancelaria podejmuje się prowadzenia spraw rozwodowych od ponad 25 lat. Prawnik obsługujący tego rodzaju zlecenia jest do dyspozycji Klienta, zanim jeszcze złoży on pozew o rozwód i będzie potrzebował porady prawnej związanej z wszczęciem postępowania …
  • Intercyza – czym jest ?

   Intercyza – czym jest ?

   Intercyza, a właściwie umowa majątkowa małżeńska, to umowa zawierana pomiędzy małżonkami lub osobami zamierzającymi wstąpić w związek małżeński, która zmienia zasady ustawowej wspólności majątkowej. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego. Jest kilka rodzajów intercyzy, …
  • Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

   Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

   Po pierwszym szoku wywołanym niezwykle przyziemnym widokiem miejsca przesłuchania podejrzany informowany jest o treści przedstawianego mu zarzutu, czyli w pewnym uproszczeniu – o co się go podejrzewa. Warto wiedzieć, że chwili przedstawienia zarzutu stajesz się …
  • Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

   Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

   Decyzje ZUS bywają dla ubezpieczonych i płatników składek zaskakujące i nie zawsze można się z nimi zgodzić. Od decyzji organu rentowego przysługują jednak środki odwoławcze, choć należy pamiętać, że postępowanie odwoławcze charakteryzuje się ściśle określonymi …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

Usługi: Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek wykonuje swoją pracę prawnika w całej Polsce, a w szczególności w mieście Dąbrowa Górnicza oraz jego dzielnicach: Antoniów, Błędów, Bugaj, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny, Gołonóg Wschodni, Łęka, Łosień, Mydlice, Okradzionów, Reden, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka, Ujejsce, Ząbkowice, Zielona-Pogoria oraz Staszic. © 2016-2023 Adwokat Dąbrowa Górnicza Ilona Cebo-Kubiczek, kancelaria adwokacka, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101 NIP: 6291719399, REGON: 277562074, (woj. śląskie) | tel. +48 602 751 634 | Kontakt z Adwokatem Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej ? Oto częste pytania do mnie Rozdzielność majątkowa bez obecności męża | Groźby karalne i przykłady Adwokat Dąbrowa Górnicza | Rozdzielność majątkowa bez zgody | Odpowiedzialność rodzicielska | Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk