Jakie są dowody w sprawie karnej? Jak mogę udowodnić, że jestem niewinny?
Oskarżony zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego nie ma obowiązku wykazywania swojej niewinności. To jemu w sprawie karnej należy udowodnić winę. W praktyce , aby skutecznie uwolnić się od ciążących zarzutów należy podjąć odpowiednią inicjatywę dowodową.
Z jakimi dowodami mamy do czynienia w sprawie karnej?
Dowodem, który zawsze musi być przeprowadzony w sprawie karnej są wyjaśnienia oskarżonego.
Aby skierować akt oskarżenia do sądu prokurator musi dysonować protokołem przesłuchania oskarżonego. Bez takiego dowodu, np. w sytuacji gdy nie można przesłuchać oskarżonego, bo nie można ustalić miejsca jego pobytu sprawa karna może zostać zawieszona.
Z kolei po skierowaniu sprawy karnej do sądu, kiedy dowód z przesłuchania oskarżonego został przeprowadzony w postępowaniu przygotowawczym, sąd zazwyczaj nie ma obowiązku przesłuchania ponownego oskarżonego. Jedynie w poważniejszych sprawach lub jeżeli sąd uzna to za konieczne może nałożyć na oskarżonego obowiązek stawiennictwa w sądzie w celu ponownego przesłuchania go przed sądem.
Wyjaśnienia oskarżonego są często kluczowym dowodem w sprawie, od którego zależy czy sąd wyda wyrok uniewinniający czy jednak uzna winę oskarżonego.
Należy zatem do przesłuchania w charakterze oskarżonego odpowiednio się przygotować i ustalić optymalną linię obrony.
Innym, oprócz wyjaśnień oskarżonego, osobowym źródłem dowodowym są zeznania świadków. Jest to najczęstszy dowód przeprowadzany w sprawach karnych. Szczególnie naoczni świadkowie zdarzenia opisanego w akcie oskarżenia mogą pomóc w odtworzeniu prawdziwego przebiegu wydarzeń. Sądy bardzo często na podstawie zeznań świadków wydają wyrok skazujący bądź uniewinniający oskarżonego.
W sprawach karnych dowodem, który może okazać się decydujący przy wyrokowaniu są opinie biegłych różnych specjalności. Takie dowody każda ze stron sprawy karnej może podważać wykazując sprzeczności w opinii, jej niejasność oraz niezgodność opinii z aktualnym stanem wiedzy specjalistycznej. Jeżeli jednak opinia jest jasna i sąd nie ma co do niej zastrzeżeń to taki dowód jako obiektywny jest często uznawany za wiarygodny.
W obecnym stanie prawnym praktycznie każdy dowód czy to materialny czy osobowy może stanowić podstawę wyrokowania. Kodeks karny nie zawiera zamkniętego katalogu dowodów więc sąd ma szeroki zakres możliwości w trakcie przeprowadzania postępowania dowodowego.
ADWOKAT ILONA CEBO-KUBICZEK KANCELARIA ADWOKACKA DĄBROWA GÓRNCZA ULICA GRANICZNA 12 lok 101