Ograniczenie władzy rodzicielskiej możliwe jest wyłącznie na drodze sądowej. Aby zainicjować postępowanie, należy złożyć stosowny wniosek. Sądem właściwym będzie w tym przypadku sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka.
Co ważne, może go złożyć nie tylko któryś z rodziców, ale również osoba, która posiada wiedzę o niepokojącej sytuacji dziecka.
To jednak nie wszystko, ponieważ postępowania może także zostać wszczęte z urzędu. Żeby jednak tak się stało, sąd musi dowiedzieć się o zaniedbaniach względem dziecka. Zawiadomienie w tym zakresie składa najczęściej policja lub lokalny miejski ośrodek pomocy społecznej (MOPS).
Po tym, jak sąd przyjmie do rozpoznania daną sprawę, zawiadomi o tym strony, czyli rodziców dziecka. Będą oni musieli stawić się w sądzie w celu przedstawienia swoich stanowisk.
Rodzice mogą posługiwać się różnego rodzaju środkami dowodowymi, aby uzasadnić swoje racje. Zazwyczaj są to oświadczenia stron, zeznania świadków, nagrania, fotografie, notatki policyjne, czy też zaświadczenia lekarskie.
Postępowanie w przedmiocie ograniczenia władzy rodzicielskiej ma charakter nieprocesowy, co oznacza, że kończy się ono wydaniem postanowienia. Strona, która jest niezadowolona z rozstrzygnięcia, ma prawo wniesienia apelacji do sądu okręgowego. Co ważne, w tego rodzaju sprawach nie przysługuje skarga kasacyjna.
Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
Kancelaria Adwokacka Ul Graniczna 12 lok 101 Dabrowa Górnicza