Jako prawnik (adwokat) reprezentujący polonię amerykańską w ostatnim czasie spotykam się z wieloma zapytaniami moich klientów dotyczącymi odrzucenia spadku. Chodzi o odrzucenie spadku za siebie i za małoletnie dzieci, kiedy przebywamy za granicą. Bywa, że zamieszkujemy na innym kontynencie, a zza oceanu docierają do nas wieści o tym, że musimy odrzucić spadek obciążony długami. Dobra wiadomość jest taka, że da się to wszystko załatwić bez wizyty w Polsce.
Właściwie, to oświadczenie sporządzamy sami, ale konsul urzędowo poświadcza, że to my złożyliśmy na nim podpis. Takie oświadczenie powinno zawierać niezbędne elementy – takie jak oznaczenie osoby imię i nazwisko odrzucające spadek, wskazanie obywatelstwa kraju ,gdzie zamieszkujemy, nr paszportu ,data ważności paszportu ,pod jaki adresem zamieszkujemy ,oświadczenie po kim spadek odrzucamy wskazanie imienia i nazwiska osoby zmarłej , gdzie ostatnio zamieszkiwała, wskazanie kręgu spadkobierców innych jeżeli są, oświadczenie czy przyjmujemy spadek wprost/bez ograniczenia za długi/, czy też z dobrodziejstwem inwentarza /z ograniczeniem odpowiedzialności za długi/Dokument ten należy przesłać do sądu spadku (tj. sądu, przed którym toczy się postępowanie spadkowe). Najlepiej zrobić to jak najszybciej ponieważ oświadczenie uważa się za złożone dopiero z chwilą jego wpływu do sądu w Polsce, a nie nadania w placówce operatora pocztowego kraju naszego zamieszkania.
Jeśli skutecznie odrzuciliśmy spadek, możemy również to zrobić za małoletnie dzieci. W tej sytuacji jednak pojawia się problem – do jakiego sądu należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka, skoro dziecko nie ma miejsca zamieszkania w Polsce? Wówczas – zgodnie z art. 569 § 1 kodeksu postępowania cywilnego – sprawę kierujemy do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy (Wydział VI Rodzinny i Nieletnich).
Po uzyskaniu zgody na dokonanie takiej czynności możemy ponownie udać się do najbliższego konsulatu w celu poświadczenia podpisu pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka. Następnie takie oświadczenie wraz z decyzją Sądu Rodzinnego przesyłamy do sądu, przed którym toczy się postępowanie spadkowe.
Wszystko wydaję się rzeczą prostą, jednak element zagraniczny trochę komplikuje nam nieco życie. Mam nadzieję, że ten art. dla zainteresowanych będzie pomocny. Zza granicy możecie ustanowić pełnomocnika, który zadba o Wasze sprawy spadkowe w kraju. Takim pełnomocnikiem może być, oprócz członków najbliższej rodziny, również adwokat. Jedyna formalność, to udzielenie pełnomocnictwa z podpisem urzędowo poświadczonym przez konsula.
Tagi: spadek