Małżeńskie ustroje majątkowe

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,  z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej  ( ustrój ustawowy ),  jeżeli  wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej (ustrój umowny ).

Ustrój ustawowy

małżeństwo ma wspólny majątek, podział majątku to często rozwód dąbrowa górniczaUstawowy ustrój majątkowy małżeński jest wspólnością łączną , co oznacza , że udziały każdego z małżonków w tym majątku nie są ściśle określone ( np. ułamkowo ½  , 1/3 itp.).a w czasie jego trwania żaden z małżonków nie może żądać  podziału tego majątku.  Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który  w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. .

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Najczęściej majątek wspólny tworzą :

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

Do majątku osobistego każdego z małżonków najczęściej należą  :

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków ( np. odzież , zegarek , sprzęt inwalidzki)

4) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę

5) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego,

 

Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.  Każdy z małżonków ma prawo do samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym , co nie oznacza jednak dowolności w tym zakresie .

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. Przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie. Małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej.

Mimo tego , zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania miedzy innymi :

–  czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego , budynku , lokalu ,gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa     – darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków pozbawić drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym , oraz  postanowić, że na dokonanie czynności zamiast zgody drugiego małżonka będzie potrzebne zezwolenie sądu.

W kolejnym artykule zostaną omówione umowne małżeńskie ustroje majątkowe  .

 

Adwokat  I.Cebo-Kubiczek

 

Tagi: ,

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

    • Odpowiedzialność karna za oszustwo – jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce

      Odpowiedzialność karna za oszustwo – jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce

      Art. 286 k.k. stanowi, że oszustwo należy do jednych z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Jest to specyficzne przestępstwo przeciwko mieniu, gdzie sprawca nie posługuje się przemocą, a pokrzywdzony dobrowolnie przekazuje swoje (lub cudze) mienie. …
    • Darowizna a rozwód

      Darowizna a rozwód

      Jeśli w momencie zawarcia związku małżeńskiego, nie doszło do podpisania intercyzy, to pomiędzy mężem i żoną powstaje tak zwana wspólność majątkowa (wspólność ustawowa). Własnością obu partnerów stają się więc dobra majątkowe nabyte przez każdego z małżonków …
    • Właściwość Sądu w sprawie rozwodowej

      Właściwość Sądu w sprawie rozwodowej

      Pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Ta zasada obowiązuje tylko w wypadku, gdy w tym okręgu choćby jedno z małżonków nadal miało swoje miejsce …
    • Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę

      Wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę

      Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę polega na wyrównaniu szkody, która nie jest związana z majątkiem. Ma ono wymiar finansowy, nie jest jednak tym samym co odszkodowanie. Zadośćuczynienie reguluje ustawa Kodeks cywilny , czyli ustawa z dnia …
    • Skazanie wyrokiem karnym bez rozprawy – wniosek w trybie art. 335 KPK

      Skazanie wyrokiem karnym bez rozprawy – wniosek w trybie art. 335 KPK

      Jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności. Jeżeli zachodzi …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

© 2016-2022 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat w mieście Dąbrowa Górnicza ul. Graniczna 12 lok. 101 (woj. śląskie) [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej z Dąbrowy Górniczej, albo na Śląsku ? Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Strony internetowe & SEO - Studio72.net - Śląsk
Adwokat Dąbrowa Górnicza