Adwokat Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101


Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

Autor - Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
świnka skarbonka i pieniądze dziecka

W Polsce wynagrodzenie adwokata jest zwykle obliczane od kwoty każdej sprawy. Opłaty zależą od wielu czynników – ilości wykonanej pracy (stawka godzinowa) lub ilości rozpraw sądowych, ilości dokumentów procesowych itp.

W przypadku postępowania o alimenty wysokość minimalnego wynagrodzenia pełnomocnika reguluje obowiązujące rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawach cywilnych z dnia 3 stycznia 2018 r.

Minimalny zakres wynagrodzenia pełnomocnika w sprawach o alimenty wynika z obowiązującego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawach cywilnych Rozdział 2

I. powyżej 1.500 zł do 5.000 zł (alimenty około 400 zł miesięcznie) – 900 zł.

II. powyżej 5.000 zł do 10.000 zł (około 450-800 zł miesięcznie alimentów na dziecko) – 1.800 zł.

III. powyżej 10.000 zł do 50.000 zł (alimenty powyżej 850 zł miesięcznie) – 3.600 zł.

Oczywiście w warunkach szybko zmieniającej się koniunktury gospodarczej te wyliczenia są tylko przybliżone. W każdym indywidualnym przypadku wszystkie szczegóły sprawy i koszt usług prawnika są uzgadniane pomiędzy stronami.

Zgodnie z Krajowym Rejestrem Dłużników, kwota niezapłaconych alimentów w Polsce wynosi około 11 miliardów złotych. Średni dług osoby, która uniknęła płacenia alimentów wynosi nieco ponad 40 000 zł. W źródłach publicznych można znaleźć dowody na to, że brak wsparcia materialnego ze strony dłużników ma istotny wpływ na jakość życia małoletnich dzieci, nawet na poziomie gospodarstwa domowego.

Wysokość alimentów

świnka skarbonka i pieniądze dzieckaWielu klientów mojej kancelarii zapytuje mnie, czy wysokość alimentów może być regulowana tylko w sądzie?

Ja uważam i tak jest w prawie polskim , że obowiązek alimentacyjny powinien być regulowany przez sąd. Zarówno nieformalne umowy ustne, jak i pisemne dotyczące wysokości alimentów są całkowicie legalne. Gdy między stronami istnieje zaufanie, może się zdarzyć, że byli małżonkowie ustalą warunki, które są do zaakceptowania przez wszystkich, nawet bez formalnej pisemnej ugody. Kiedy jednak kredyt zaufania nie wystarcza, można skorzystać z opcji podpisania umowy pisemnej u notariusza.

Jako doświadczony adwokat zdecydowanie rekomenduje umowę pisemna u notariusza, ale uważam, że sądownie też warto uregulować te kwestie.

Zgodnie z art. 32 kpc pozew o dochodzenie alimentów można wnieść do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.

Klienci pytają mnie również, czy dzieci urodzone w małżeństwie mają przywilej otrzymywania alimentów od dzieci urodzonych poza małżeństwem?

Ja uważam, że nie. Polskie prawo mówi, że wszystkie dzieci są równe, niezależnie od tego, jakie są małżeństwa ich rodziców. Każdy rodzic ma takie same obowiązki wobec swoich dzieci .

Pojawiają się również często pytania. Czy jeśli dostanę świadczenie wychowawcze „500 plus”, to znaczy, że alimenty zasądzone na ojca będą mniejsze?

Ja uważam, że nie. Zgodnie bowiem z art. 135 § 3 pkt 3 k.r.o., nie bierze się pod uwagę świadczenia 500 plus oraz nie uwzględnia się innych rodzajów świadczeń na rzecz dzieci otrzymywanych w ramach programów socjalnych (art. 135 § 3 k.r.o.).

Koszty sądowe i koszty adwokackie

Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (art. 96) osoby występujące do sądu są zwolnione od kosztów sądowych, jak również od dalszego postępowania egzekucyjnego.

Wynika z tego, że strona domagająca się alimentów lub świadczeń alimentacyjnych płaci jedynie za usługi adwokata .

Często zadawane pytania to: jakie koszty są brane pod uwagę w sprawach o alimenty? Jakie dokumenty należy dostarczyć?

Kwestia wysokości zasądzonych alimentów jest najważniejsza dla obu stron. Jeśli oboje rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia i podjąć decyzji w sądzie, sąd bierze pod uwagę wszystkie fakty, które muszą być udowodnione dokumentami.  Faktury, rachunki, przekazy pieniężne, rachunki medyczne, orzeczenia o niepełnosprawności będą wykorzystane w sądzie do udowodnienia kosztów utrzymania.

Należy pamiętać, że sąd zazwyczaj nie będzie brał pod uwagę rachunków związanych z remontem domu lub mieszkania, zakupem mebli czy sprzętu AGD. Ustalając wysokość alimentów, sąd nie bierze również pod uwagę kosztów związanych z pożyczką lub kredytem, który spłaca rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem. Koszty utrzymania zwierząt domowych również zazwyczaj nie są brane pod uwagę. Jednymi z najtrudniejszych do udowodnienia w Polsce kosztów są te związane z opieką nad dziećmi i korepetycjami. Często płatności te odbywają się w gotówce, a dostawca usługi nie dostarczy dokumentacji potwierdzającej i zazwyczaj nie będzie świadczył w sądzie. W celu pośredniego udowodnienia wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka, w praktyce sądowej ja rekomenduje posługiwanie się zeznaniami świadków oraz wykorzystywanie jako dowodów przykładowych ofert z internetu w danym mieście.

Osobiście uważam jako adwokat, że warto starając się o alimenty występować przed sądem z pełnomocnikiem /adwokatem/.

ADWOKAT ILONA CEBO-KUBICZEK KANCELARIA ADWOKACKA 41-300 DĄBROWA GÓRNICZA, UL.GRANICZNA 12 /Lok. 101

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

  • Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

   Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

   W ostatnich latach można zauważyć zwiększenie się ilości spraw o utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Wielu rodziców nie wie do kogo skierować się z problemem alienacji rodzicielskiej. Do mojej kancelarii zwracają się klienci z problemem „ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem” lub „utrudniania kontaktów z dzieckiem przez matkę”. …
  • Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

   Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

   Moja kancelaria podejmuje się prowadzenia spraw rozwodowych od ponad 25 lat. Prawnik obsługujący tego rodzaju zlecenia jest do dyspozycji Klienta, zanim jeszcze złoży on pozew o rozwód i będzie potrzebował porady prawnej związanej z wszczęciem postępowania …
  • Intercyza – czym jest ?

   Intercyza – czym jest ?

   Intercyza, a właściwie umowa majątkowa małżeńska, to umowa zawierana pomiędzy małżonkami lub osobami zamierzającymi wstąpić w związek małżeński, która zmienia zasady ustawowej wspólności majątkowej. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego. Jest kilka rodzajów intercyzy, …
  • Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

   Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

   Po pierwszym szoku wywołanym niezwykle przyziemnym widokiem miejsca przesłuchania podejrzany informowany jest o treści przedstawianego mu zarzutu, czyli w pewnym uproszczeniu – o co się go podejrzewa. Warto wiedzieć, że chwili przedstawienia zarzutu stajesz się …
  • Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

   Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

   Decyzje ZUS bywają dla ubezpieczonych i płatników składek zaskakujące i nie zawsze można się z nimi zgodzić. Od decyzji organu rentowego przysługują jednak środki odwoławcze, choć należy pamiętać, że postępowanie odwoławcze charakteryzuje się ściśle określonymi …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

Usługi: Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek wykonuje swoją pracę prawnika w całej Polsce, a w szczególności w mieście Dąbrowa Górnicza oraz jego dzielnicach: Antoniów, Błędów, Bugaj, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny, Gołonóg Wschodni, Łęka, Łosień, Mydlice, Okradzionów, Reden, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka, Ujejsce, Ząbkowice, Zielona-Pogoria oraz Staszic. © 2016-2023 Adwokat Dąbrowa Górnicza Ilona Cebo-Kubiczek, kancelaria adwokacka, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101 NIP: 6291719399, REGON: 277562074, (woj. śląskie) | tel. +48 602 751 634 | Kontakt z Adwokatem Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej ? Oto częste pytania do mnie Rozdzielność majątkowa bez obecności męża | Groźby karalne i przykłady Adwokat Dąbrowa Górnicza | Rozdzielność majątkowa bez zgody | Odpowiedzialność rodzicielska | Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk