41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12, lok. 101


Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty ?

świnka skarbonka i pieniądze dziecka

W Polsce wynagrodzenie adwokata jest zwykle obliczane od kwoty każdej sprawy. Opłaty zależą od wielu czynników – ilości wykonanej pracy (stawka godzinowa) lub ilości rozpraw sądowych, ilości dokumentów procesowych itp.

W przypadku postępowania o alimenty wysokość minimalnego wynagrodzenia pełnomocnika reguluje obowiązujące rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawach cywilnych z dnia 3 stycznia 2018 r.

Minimalny zakres wynagrodzenia pełnomocnika w sprawach o alimenty wynika z obowiązującego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawach cywilnych Rozdział 2

I. powyżej 1.500 zł do 5.000 zł (alimenty około 400 zł miesięcznie) – 900 zł.

II. powyżej 5.000 zł do 10.000 zł (około 450-800 zł miesięcznie alimentów na dziecko) – 1.800 zł.

III. powyżej 10.000 zł do 50.000 zł (alimenty powyżej 850 zł miesięcznie) – 3.600 zł.

Oczywiście w warunkach szybko zmieniającej się koniunktury gospodarczej te wyliczenia są tylko przybliżone. W każdym indywidualnym przypadku wszystkie szczegóły sprawy i koszt usług prawnika są uzgadniane pomiędzy stronami.

Zgodnie z Krajowym Rejestrem Dłużników, kwota niezapłaconych alimentów w Polsce wynosi około 11 miliardów złotych. Średni dług osoby, która uniknęła płacenia alimentów wynosi nieco ponad 40 000 zł. W źródłach publicznych można znaleźć dowody na to, że brak wsparcia materialnego ze strony dłużników ma istotny wpływ na jakość życia małoletnich dzieci, nawet na poziomie gospodarstwa domowego.

Wysokość alimentów

świnka skarbonka i pieniądze dzieckaWielu klientów mojej kancelarii zapytuje mnie, czy wysokość alimentów może być regulowana tylko w sądzie?

Ja uważam i tak jest w prawie polskim , że obowiązek alimentacyjny powinien być regulowany przez sąd. Zarówno nieformalne umowy ustne, jak i pisemne dotyczące wysokości alimentów są całkowicie legalne. Gdy między stronami istnieje zaufanie, może się zdarzyć, że byli małżonkowie ustalą warunki, które są do zaakceptowania przez wszystkich, nawet bez formalnej pisemnej ugody. Kiedy jednak kredyt zaufania nie wystarcza, można skorzystać z opcji podpisania umowy pisemnej u notariusza.

Jako doświadczony adwokat zdecydowanie rekomenduje umowę pisemna u notariusza, ale uważam, że sądownie też warto uregulować te kwestie.

Zgodnie z art. 32 kpc pozew o dochodzenie alimentów można wnieść do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka.

Klienci pytają mnie również, czy dzieci urodzone w małżeństwie mają przywilej otrzymywania alimentów od dzieci urodzonych poza małżeństwem?

Ja uważam, że nie. Polskie prawo mówi, że wszystkie dzieci są równe, niezależnie od tego, jakie są małżeństwa ich rodziców. Każdy rodzic ma takie same obowiązki wobec swoich dzieci .

Pojawiają się również często pytania. Czy jeśli dostanę świadczenie wychowawcze „500 plus”, to znaczy, że alimenty zasądzone na ojca będą mniejsze?

Ja uważam, że nie. Zgodnie bowiem z art. 135 § 3 pkt 3 k.r.o., nie bierze się pod uwagę świadczenia 500 plus oraz nie uwzględnia się innych rodzajów świadczeń na rzecz dzieci otrzymywanych w ramach programów socjalnych (art. 135 § 3 k.r.o.).

Koszty sądowe i koszty adwokackie

Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (art. 96) osoby występujące do sądu są zwolnione od kosztów sądowych, jak również od dalszego postępowania egzekucyjnego.

Wynika z tego, że strona domagająca się alimentów lub świadczeń alimentacyjnych płaci jedynie za usługi adwokata .

Często zadawane pytania to: jakie koszty są brane pod uwagę w sprawach o alimenty? Jakie dokumenty należy dostarczyć?

Kwestia wysokości zasądzonych alimentów jest najważniejsza dla obu stron. Jeśli oboje rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia i podjąć decyzji w sądzie, sąd bierze pod uwagę wszystkie fakty, które muszą być udowodnione dokumentami.  Faktury, rachunki, przekazy pieniężne, rachunki medyczne, orzeczenia o niepełnosprawności będą wykorzystane w sądzie do udowodnienia kosztów utrzymania.

Należy pamiętać, że sąd zazwyczaj nie będzie brał pod uwagę rachunków związanych z remontem domu lub mieszkania, zakupem mebli czy sprzętu AGD. Ustalając wysokość alimentów, sąd nie bierze również pod uwagę kosztów związanych z pożyczką lub kredytem, który spłaca rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem. Koszty utrzymania zwierząt domowych również zazwyczaj nie są brane pod uwagę. Jednymi z najtrudniejszych do udowodnienia w Polsce kosztów są te związane z opieką nad dziećmi i korepetycjami. Często płatności te odbywają się w gotówce, a dostawca usługi nie dostarczy dokumentacji potwierdzającej i zazwyczaj nie będzie świadczył w sądzie. W celu pośredniego udowodnienia wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka, w praktyce sądowej ja rekomenduje posługiwanie się zeznaniami świadków oraz wykorzystywanie jako dowodów przykładowych ofert z internetu w danym mieście.

Osobiście uważam jako adwokat, że warto starając się o alimenty występować przed sądem z pełnomocnikiem /adwokatem/.

ADWOKAT ILONA CEBO-KUBICZEK KANCELARIA ADWOKACKA 41-300 DĄBROWA GÓRNICZA, UL.GRANICZNA 12 /Lok. 101

Podziel się artykułem

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

  • Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

   Jaka jest górna granica wieku dziecka, które może otrzymać alimenty?

   Stosowanie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w praktyce pokazuje, że sąd bierze pod uwagę osobisty wkład obydwojga rodziców w wychowanie dziecka. Przy ustalaniu wysokości alimentów bierze się pod uwagę wszystkie czynności związane z utrzymaniem dziecka: opiekę …
  • Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

   Jakie są prawa ojca płacącego alimenty ?

   Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każde z rodziców posiada obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. Zatem otrzymanie alimentów jest prawem dziecka, a ich zapłata jest obowiązkiem rodzica. W praktyce najczęściej alimenty na dziecko płaci ojciec, …
  • Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

   Rozwód a brak zgody drugiego małżonka na rozwód

   Co do zasady odmowa zgody na rozwód drugiego małżonka powinna być oceniana przez Sąd według przyczyn rozkładu oraz z uwzględnieniem okoliczności i zdarzeń, jakie powstały w czasie braku pożycia małżonków. Nie zasługuje na aprobatę odmowa …
  • Przestępstwo molestowania

   Przestępstwo molestowania

   ART. 197 §1- 4 k.k stanowi, że „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który, …
  • Odpowiedzialność karna za oszustwo – jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce

   Odpowiedzialność karna za oszustwo – jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce

   Art. 286 k.k. stanowi, że oszustwo należy do jednych z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Jest to specyficzne przestępstwo przeciwko mieniu, gdzie sprawca nie posługuje się przemocą, a pokrzywdzony dobrowolnie przekazuje swoje (lub cudze) mienie. …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

© 2016-2022 Copyright Ilona Cebo Kubiczek – Adwokat w mieście 41-300 Dąbrowa Górnicza ul. Graniczna 12 lok. 101 (woj. śląskie) NIP 6291719399 REGON 277562074 [mapa dojazdu] | tel. 602 751 634 | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej z Dąbrowy Górniczej, albo na Śląsku ? Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk