Adwokat Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101


Co z mieszkaniem spółdzielczym po rozwodzie ?

Autor - Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek
bloki mieszkalne w nich prawo spółdzielcze dąbrowa górnicza

bloki mieszkalne w nich prawo spółdzielcze, czyli rozwód a mieszkanie spółdzielcze dąbrowa górniczaMieszkanie spółdzielcze może w czasie małżeństwa należeć do jednego lub do obojga małżonków. Jeśli małżonkowie mają rozdzielność majątkową, to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przypada, który je zakupił. Wchodzi ono w skład majątku osobistego małżonka. W przypadku rozwodu będzie nadal należeć do tego małżonka. Co ważne, nie będzie zobowiązany do rozliczenia się ze współmałżonkiem. I tu nie pojawia się problem podziału mieszkania.

W przypadku, kiedy małżonkowie nie zawierali intercyzy i łączy ich wspólność majątkowa, kupione po ślubie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wchodzi do ich wspólnego majątku. Po rozwodzie spółdzielcze mieszkanie przypada jednemu z małżonków.

Decyzję o tym, kto otrzyma mieszkanie podejmują:

Rozwód a członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej

Po ustaniu małżeństwa na skutek rozwodu małżonkowie muszą dopełnić formalności w spółdzielni mieszkaniowej wskazując, któremu z nich przypadło to prawo. Rozwiedzeni małżonkowie mają na to rok. Sprawy o podział majątku toczą się niekiedy bardzo długo.

Wymagany roczny termin może nie wystarczyć na dopełnienie formalności. W takim przypadku małżonkowie powinni przedstawić w spółdzielni mieszkaniowej dowód wszczęcia postępowania o podział prawa do spółdzielczego mieszkania.

Jeśli mieszkanie otrzyma małżonek, który do tej pory nie był członkiem spółdzielni, musi złożyć deklarację członkowską w spółdzielni w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu.

Jeśli w ciągu 2 lat od rozwodu nie zostanie to uregulowane, spółdzielnia może wygasić prawo do lokalu.

Sąd, orzekając o ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, w skład której wchodzi spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, nakazuje jednemu z małżonków wydanie lokalu i orzeka o prawie tej osoby do otrzymania lokalu socjalnego lub o braku takiego prawa. Małżonek, któremu nie przyznano takiego prawa, ma obowiązek wydać lokal.

Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek

Kancelaria Adwokacka ul. Graniczna 12 lok 101 Dąbrowa Górnicza

Tagi:

Porady prawne z Dąbrowy Górniczej

    • Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

      Sankcje za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

      W ostatnich latach można zauważyć zwiększenie się ilości spraw o utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Wielu rodziców nie wie do kogo skierować się z problemem alienacji rodzicielskiej. Do mojej kancelarii zwracają się klienci z problemem „ustalenia kontaktów ojca z dzieckiem” lub „utrudniania kontaktów z dzieckiem przez matkę”. …
    • Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

      Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza – separacje i sprawy rozwodowe

      Moja kancelaria podejmuje się prowadzenia spraw rozwodowych od ponad 25 lat. Prawnik obsługujący tego rodzaju zlecenia jest do dyspozycji Klienta, zanim jeszcze złoży on pozew o rozwód i będzie potrzebował porady prawnej związanej z wszczęciem postępowania …
    • Intercyza – czym jest ?

      Intercyza – czym jest ?

      Intercyza, a właściwie umowa majątkowa małżeńska, to umowa zawierana pomiędzy małżonkami lub osobami zamierzającymi wstąpić w związek małżeński, która zmienia zasady ustawowej wspólności majątkowej. Zawierana jest ona w formie aktu notarialnego. Jest kilka rodzajów intercyzy, …
    • Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

      Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

      Po pierwszym szoku wywołanym niezwykle przyziemnym widokiem miejsca przesłuchania podejrzany informowany jest o treści przedstawianego mu zarzutu, czyli w pewnym uproszczeniu – o co się go podejrzewa. Warto wiedzieć, że chwili przedstawienia zarzutu stajesz się …
    • Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

      Odwołanie od decyzji ZUS – jak zrobić to prawidłowo

      Decyzje ZUS bywają dla ubezpieczonych i płatników składek zaskakujące i nie zawsze można się z nimi zgodzić. Od decyzji organu rentowego przysługują jednak środki odwoławcze, choć należy pamiętać, że postępowanie odwoławcze charakteryzuje się ściśle określonymi …

Lista artykułów prawniczych - zobacz wszystkie

Usługi: Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek wykonuje swoją pracę prawnika w całej Polsce, a w szczególności w mieście Dąbrowa Górnicza oraz jego dzielnicach: Antoniów, Błędów, Bugaj, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny, Gołonóg Wschodni, Łęka, Łosień, Mydlice, Okradzionów, Reden, Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Trzebiesławice, Tucznawa-Bugaj-Sikorka, Ujejsce, Ząbkowice, Zielona-Pogoria oraz Staszic. © 2016-2023 Adwokat Dąbrowa Górnicza Ilona Cebo-Kubiczek, kancelaria adwokacka, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 12/101 NIP: 6291719399, REGON: 277562074, (woj. śląskie) | tel. +48 602 751 634 | Kontakt z Adwokatem Wszystkie prawa zastrzeżone.
Szukasz porady prawnej ? Oto częste pytania do mnie Rozdzielność majątkowa bez obecności męża | Groźby karalne i przykłady Adwokat Dąbrowa Górnicza | Rozdzielność majątkowa bez zgody | Odpowiedzialność rodzicielska | Adwokat sprawy karne Dąbrowa Górnicza | Adwokat rozwód Dąbrowa Górnicza | Spadek | Groźby karalne | Specjalizacje prawnicze
W celu zapewnienia komfortu przeglądania naszej strony stosujemy pliki cookies. Możesz w każdym czasie dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.
Jak wybrać adwokata z Dąbrowy Górniczej ? (FAQ) Adwokat Ilona Cebo-Kubiczek na Facebooku Strony internetowe & Obsługa - Studio72.net - Śląsk